Města ve středočeském kraji

 

Benešov

 

 

Město Benešov (16 600 obyvatel) leží v malebné pahorkatině mezi Povltavím a Posázavím, 40 km jihovýchodně od Prahy. Je starobylým městem, ve kterém najdete cenné architektonické památky, jako například gotický kostel sv. Mikuláše ze 13. století, část gotického presbytáře minoritského klášterního kostela z poloviny 13. století nebo barokní budovu piaristické koleje s kostelem sv. Anny ze začátku 18. století, kterou projektoval Giovanni Battista Alliprandi.

 

 

 

Beroun

 

 

Město Beroun (18 100 obyvatel) se rozkládá na soutoku řek Berounky a Litavky, 21 km jihozápadně od Prahy. V posledních letech se město proslavilo zejména hrnčířskými trhy, na které se sjíždějí o druhém zářijovém víkendu desítky nejlepších hrnčířů a keramiků z celé České republiky. Své jméno si za více než dvacet let existence získal i podzimní hudební festival Talichův Beroun (pojmenovaný podle dirigenta Václava Talicha).

 

Brandýs nad Labem-Stará Boleslav

 

 

Město Brandýs nad Labem-Stará Boleslav (16 300 obyvatel) se rozkládá na obou březích řeky Labe, 17 km severovýchodně od Prahy. Až do roku 1960 šlo o dvě samostatná města, každé s bohatou historií.

 

 

 

Čáslav

 

 

Město Čáslav (10 000 obyvatel) leží uprostřed širokého výběžku polabských hor, který je ohraničen pásem Železných hor a Hornosázavskou pahorkatinou, 70 km východně od Prahy. Čáslav založil český král Přemysl Otakar II. jako královské město v polovině 13. století. Vzniklo při jedné z hlavních zemských stezek, která spojovala Čechy s Moravou.

 

 

 

 

 

Černošice

 

 

Město Černošice (5 400 obyvatel) je považováno za významnou architektonickou lokalitu moderního věku. Leží v romantickém údolí řeky Berounky na jihozápadním okraji Prahy. V členitém terénu svahů nad řekou Berounkou vzniklo jedinečné vilové město.

 

Český Brod

 

 

Město Český Brod (6 900 obyvatel) leží na rozhraní středního Polabí a předních výběžků Středočeské vrchoviny, 30 km východně od Prahy. Počátky Českého Brodu spadají do 12. století. Kolem roku 1268 byla osada povýšena na město, tehdy ještě nazývané Biskupský Brod.

 

 

 

Dobříš

 

 

Město Dobříš (8 100 obyvatel) se rozkládá uprostřed Hřebenů – nejznámější části pohoří Brdy, necelých 50 km jihozápadně od Prahy. Psaná historie Dobříše sahá do roku 1252, kdy se o ní dochovala první zmínka jako o královském statku. Český král Jan Lucemburský tu nechal v první polovině 14. století postavit hrad Vargač, který zůstal královským statkem a sídlem královského lovčího až do husitských válek (1420–1436).

 

 

Hořovice

 

 

Město Hořovice (6 600 obyvatel) se rozkládá na strmém svahu nad Červeným potokem při severním okraji pohoří Brdy, necelých 50 km jihozápadně od Prahy. Podle archeologických nálezů na území Hořovic v místech dnešního tzv. starého zámku stávala ve 13. století tvrz. Okolo ní postupně vznikla osada s kostelem, která se v roce 1322 stala městem.

 

 

 

Kladno

 

 

Největší město Středočeského kraje, statutární město Kladno (72 200 obyvatel), leží na rozhraní Křivoklátské vrchoviny a Pražské plošiny, necelých 30 km západně od Prahy. První písemná zmínka o Kladně pochází z počátku 14. století. V 16. století bylo povýšeno na městečko, ale až do poloviny 19. století si uchovávalo zemědělský ráz. Z provinčního městečka se pak proměnilo v jedno z nejdůležitějších průmyslových center země.

 

 

 

Kolín

 

 

Město Kolín (30 800 obyvatel) se rozkládá na obou březích řeky Labe v úrodné Polabské nížině, 52 km východně od Prahy. Husté osídlení území dnešního Kolína je v pramenech doloženo už dávno před vznikem města, protože se tu nacházela křižovatka důležitých obchodních cest. První dochovaná listina, ve které je Kolín zmíněn, pochází z roku 1261. V tomto období nechal český král Přemysl Otakar II. souběžně se založením města vybudovat také farní kostel sv. Bartoloměje.

 

Kralupy nad Vltavou

 

 

Město Kralupy nad Vltavou (18 100 obyvatel) leží na obou březích řeky Vltavy, 22 km severně od Prahy. Kralupy nad Vltavou a jejich okolí miloval už od svého dětství básník Jaroslav Seifert (1901–1986), jediný český nositel Nobelovy ceny za literaturu. Ten chtěl být dokonce pochován na místním hřbitově, třebaže celý život prožil v Praze.

 

 

 

Kutná Hora

 

 

Město Kutná Hora (21 300 obyvatel) leží na rozhraní Českomoravské vrchoviny a Čáslavské kotliny, přibližně 70 km východně od Prahy. Historie Kutné Hory je nerozlučně spjata s dolováním stříbra. Objevení vydatných ložisek stříbra vedlo ve druhé polovině 13. století k živelnému vzniku hornických osad, ze kterých se na samém počátku 14. století utvořilo město.

 

Lysá nad Labem

 

 

Město Lysá nad Labem (8 500 obyvatel) se rozkládá v úrodné nížině na řece Labi, 25 km severovýchodně od Prahy. První historická zmínka o Lysé nad Labem pochází z 11. století, kdy byl ve zdejším sídle na příkaz svého bratra Oldřicha vězněn český kníže Jaromír. Jako město je Lysá nad Labem doložena listinou vydanou v roce 1291 královnou Gutou, manželkou českého panovníka Václava II.

 

Mělník

 

 

Město Mělník (19 900 obyvatel) leží na soutoku dvou největších českých řek, Labe a Vltavy, 30 km severně od Prahy. Úrodnou mělnickou kotlinu, ve které se Mělník nachází, proslavilo především pěstování vinné révy. První zmínky o území dnešního Mělníka pocházejí už z 9. století, kdy tu stávalo hradiště slovanského kmene Pšovanů. Na jeho místě založil ve 13. století český král Přemysl Otakar II. město.

 

Mladá Boleslav

 

 

Statutární město Mladá Boleslav (44 700 obyvatel) se rozkládá na břehu řeky Jizery, 50 km severovýchodně od Prahy. Počátky Mladé Boleslavi jsou spjaty s přemyslovským hradištěm z druhé poloviny 10. století. Období největší slávy Mladé Boleslavi nastalo v polovině 15. století, kdy tu působila Jednota bratrská.

 

 

 

Mnichovo Hradiště

 

 

Město Mnichovo Hradiště (8 500 obyvatel) obtéká řeka Jizera na samé hranici Českého ráje, 65 km severovýchodně od Prahy. Počátky města souvisejí s nedalekým cisterciáckým klášterem Hradiště, který vznikl koncem 12. století. Zhruba o sto let později klášter založil vlastní poddanské město nazvané Mnichovo Hradiště, jehož existenci poprvé písemně dokládá listina z roku 1279. Poté město několikrát změnilo majitele, až ho počátkem 17. století získal významný český šlechtický rod Budovců z Budova.

 

Neratovice

 

 

Město Neratovice (16 900 obyvatel) patří k nejmladším městům v České republice. Rozkládá se v Polabské nížině při řece Labi, 20 km severně od Prahy. První písemná zmínka o vsi Neratovice se dochovala z roku 1227, ale samostatnou obcí se Neratovice staly až v roce 1884. Jejich rozvoj a přerod ze zemědělské osady v průmyslové centrum podnítila především výstavba železnice, díky které ve vsi vznikla po roce 1865 důležitá dopravní křižovatka. V roce 1898 byla v Neratovicích založena továrna na výrobu mýdla, svíček a olejů, v roce 1905 pak chemický závod.

 

 

Nymburk

 

 

Město Nymburk (14 600 obyvatel) se rozkládá na obou březích řeky Labe v úrodné Polabské nížině, asi 50 km severovýchodně od Prahy. Bylo založeno za vlády českého krále Přemysla Otakara II. kolem roku 1275. Rozmach důkladně opevněného Nymburka souvisel s jeho výhodnou polohou na významném brodu přes řeku Labe.

 

Poděbrady

 

 

Lázeňské město Poděbrady (13 600 obyvatel) se rozkládá na pravém břehu řeky Labe v malebné Polabské nížině, 50 km východně od Prahy. Na výhodně položeném území dnešních Poděbrad vznikla důležitá obchodní osada už v raném středověku. Nacházela se nedaleko brodu přes řeku Labe, kudy vedla obchodní cesta spojující Prahu s Polskem.

 

 

 

Příbram

 

 

Město Příbram (35 500 obyvatel) se rozkládá na úpatí pohoří Brdy, 62 km jihozápadně od Prahy. Nejstarší písemný doklad o Příbrami pochází z roku 1216, kdy ji koupil pražský biskup Ondřej. Rozkvět tohoto biskupského statku nastal v polovině 14. století za arcibiskupa Arnošta z Pardubic, který tu nechal postavit kamenný hrádek.

 

 

 

Rakovník

 

 

Město Rakovník (16 700 obyvatel) leží ve středu Rakovnické kotliny, v širokém, kdysi mokřinatém údolí, 59 km západně od Prahy. První dochovaný písemný doklad o existenci trhové osady na území dnešního Rakovníka pochází z  roku 1252.

 

Říčany

 

 

Město Říčany (12 400 obyvatel) leží na hranici Černých lesů, v malebném údolí říčky Rokytky, přibližně 15 km východně od Prahy. První dochovaná zmínka o Říčanech jako významné křižovatce zemských cest pochází z roku 1289. V té době tu už stál hrad s prosperujícím předhradím.

 

 

 

Sedlčany

 

 

Město Sedlčany (7 900 obyvatel) se rozkládá ve středním Povltaví, asi 60 km jižně od Prahy.

 

Zdejší území bylo osídleno už v 11. století, avšak historie Sedlčan se začala psát teprve ve 13. století, kdy celou zemí prošla velká kolonizační vlna. Rychle se rozrůstající město bylo až do husitských válek (1420–1436) hospodářským a správním centrem středního Povltaví –tehdejšího Vltavského kraje.

 

 

 

Slaný

 

 

Město Slaný (15 400 obyvatel) leží pod Slánskou horou, 32 km severozápadně od Prahy.

 

Na území dnešního Slaného vznikla trhová osada už v raném středověku, ale v pramenech je poprvé zmiňována až v roce 1239. Město samo založil český král Václav II. na přelomu 13. a 14. století.

 

Vlašim

 

 

Město Vlašim (12 300 obyvatel) je srdcem Podblanicka. Rozkládá se v přívětivé, typicky české části Českomoravské vysočiny, 60 km jihovýchodně od Prahy. Vlašim se poprvé objevuje v pramenech v roce 1320. Historie zdejší osady ale sahá minimálně do 13. století, kdy patřila přednímu českému šlechtickému rodu – pánům z Vlašimi.

 

 

 

Votice

 

 

Město Votice (4 500 obyvatel) leží na konci rozsáhlého údolí u úpatí Čeřenské hory, 59 km jižně od Prahy. Historie Votic se začala psát ve 12. století, kdy se osada zvaná Otice, která vyrostla kolem vladycké tvrze, stala obchodním a hospodářským centrem oblasti. Význam Otic ještě vzrostl v první polovině 14. století. Vedle tvrze byl totiž postaven i farní kostel sv. Václava a záhy na to došlo k povýšení osady na město.

 

 

 

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode